vranica, krepitev vranice po naturopatsko, naturopatija, naturopatsko svetovanje nova gorica, aurikuloterapija, bodibalans

Krepitev vranice po naturopatsko

Čas vranice po Tradicionalni kitajski medicini traja nekje od 15.8. do konca septembra. Seveda je odvisno tudi od vremena. V tem času lahko v zraku občutimo več vlage.

Najpogostejši znaki, ki lahko nakazujejo na vranični deficit so:
* kronična utrujenost in pomanjkanje energije, ki je še posebej izrazita po obrokih, hipo ali hiperglikemija;
* težave s prebavo, napihnjenost in občutek teže v trebuhu po obroku;
* bolečine v želodcu, preveč ali premalo želodčne kisline, bakterija Helicobacter pylori;
* diareja ali mehko blato s prisotnostjo neprebavljene hrane;
* pomanjkanje apetita ali občutek sitosti že po majhni količini hrane;
* zadrževanje tekočine ali otekanje, zlasti v spodnjih okončinah, mlahava koža in celulit;
* pogoste okužbe, prehladi in slabo celjenje ran so lahko znaki oslabljene vranice, ki v tradicionalni medicini velja za pomemben organ imunskega sistema;
* pretirano razmišljanje, občutek mentalne utrujenosti, vrtoglavica po obroku, slaba koncentracija in spomin;
* nagnjenost h krvavitvam;
* bolečine v mišicah (vranica je po tradicionalni kitajski medicini povezana z mišicami);
* krčne žile;
* herpes na ustnici;
* glivice in kandida;
* glavobol nad čelom in največkrat po jedi;
* plešavost nad čelom na sredini…

Tukaj je nekaj nasvetov, kako krepiti vranico na naturopatski način:

Prehrana

  • Topla hrana: Vranica ne mara hladne hrane in pijač. Jejte tople, kuhane obroke, kot so juhe, enolončnice, kuhano zelenjavo in polnozrnate žitarice brez glutena – najboljša izbira sta proso in ajda.
  • Korenasta zelenjava: Korenje, sladki krompir, buče, rdeča pesa in drugo korenasta zelenjavo pomaga krepiti vranico, brokoli.
  • Zmerna uporaba začimb: Blage začimbe, kot so ingver, cimet in kurkuma, pomagajo pri izboljšanju prebave in podpori vranice.
  • Izogibanje surovi hrani in hladnim napitkom: Prekomerna poraba surove hrane, kot so solate in hladne pijače, lahko oslabi vranico.
  • Uravnotežen vnos ogljikovih hidratov: Polnozrnata žita brez glutena, kot so riž, oves in kvinoja, so boljša izbira kot predelani ogljikovi hidrati.
  • Stročnice: še posebej oranžna leča, krepi vranico.
  • Semena: zmleto laneno seme.
  • Sadje: ananas, kaki. Ananas vsebuje veliko prebavnih encimov. Če vam je prehladen, ga lahko pogrejete s par kapljicami vode in pojejte toplega. Banana sicer nekoliko hladi, vendar jo lahko popečete in začinite s cimetom in ingverjem. Banana vsebuje protiglivične lastnosti, ki pomagajo tudi želodcu.
  • Suho sadje: datlji so sicer sladki, vendar uravnavajo sladkor, tako da si jih lahko privščimo par na dan, vendar do 15h, kasneje raje ne. Enako velja za suhe murve.

Zeliščni čaji:

  • Čaj iz ingverja in cimeta: Ta kombinacija pomaga ogreti telo in podpreti prebavo.
  • Janežev čaj: Za prebavo.
  • Ajdov čaj – iz cvetov ajde: V primeru pretirane želje po sladkem in tudi za žile.

Prehranski dodatki:

  1. Dobre bakterije: dobre bakterije, ki delujejo na želodec in vranico vsebujejo glivo Saccharomycess boulardi.
  2. Oligoelement: cink-baker (ureja hormone, pomaga pri aknah)
  3. Sladki koren: To zelišče je znano po svojem učinku krepitve vranice in izboljšanju prebave. Ni primeren za osebe s povišanim krvnim tlakom.
  4. Prebavni encimi: Pomagajo pri prebavi.
  5. Celične soli: Calcium Fluoratum (deluje na elastičnosti tkiv), Kalium Chloratum, Silica.

Ostalo:

  • Redni obroki: Jejte ob rednih urah in se izogibajte prenajedanju, kar lahko obremeni vranico. Čas vranice po Tradicionalni kitajski medicini je med 9. in 11. uro dopoldan, čas želodca, ki je podorgan od vranice pa med 7. in 9. uro zjutraj, zato je v tem času smiselno jesti zdravo sladek zajtrk, da “zadovoljimo” vranico, ki ima rada zdravo sladko (ne briošev in čokoladnega namaza). V kolikor v tem času ne jemo zdravo sladkega zajtrka je večja možnost, da nas zagrabi želja po sladkem popoldan. Popoldan pa je čas mehurja in ledvic in ta dva organa ne marata sladkega okusa, zato ju še bolj šibimo. Za večerjo naj bo zelenjavna juha.
  • Uravnotežena telesna aktivnost: Zmerna vadba, kot je joga ali hoja, pomaga pri krepitvi energije telesa, vendar se izogibajte prekomerni vadbi, ki lahko izčrpa vranico.
  • Sproščanje in obvladovanje stresa: Stres, še posebej pretirano razmišljanje lahko oslabi vranico, zato vključite tehnike sproščanja, kot so meditacija in dihalne vaje v svoj vsakdan.
  • Moxanje na predelu popka: pomaga razvlažiti telo in prekrvaviti področje vranice in želodca. 20 min vsak večer, en mesec (najboljše marca ali septembra, ko je enakonočje in je moxa najbolj učinkovita)

Pomaga tudi aurikuloterapija.

Nasveti niso nadomestilo za zdravniško zdravljenje.